Kora ogrodowa – rodzaje i zastosowanie

Kora ogrodowa – rodzaje i zastosowanie

Kora ogrodowa wokół roślin jest jednym z pierwszych kroków potrzebnych do przygotowania ogrodu pod kątem estetycznym i zdrowotnym gleby. Odkładając warstwę ściółki, możesz zatrzymać wzrost chwastów, zatrzymać wodę w glebie i chronić ją przed zamarzaniem zimą. Nie jest niespodzianką, że istnieją różne rodzaje kory, po których koty mogą chodzić do łazienki. Ważne jest, aby używać rodzaju, który pomoże w ich zdrowiu, ale jednym z najczęstszych jest kora drzewa. W większości ogrodów ludzie często znajdują źródła kory iglastej, takie jak kora sosnowa lub świerkowa. Powodem tego jest fakt, że w jego składzie znajdują się minerały o zróżnicowanym zastosowaniu, m.in. potas i fosfor. Ma walory estetyczne, a także zawiera

Kora ogrodowa – sosnowa : świeża i przekompostowana

Kora ogrodowa – sosnowa ma lekko kwaśne pH, więc nadaje się głównie dla roślin kwaśnych, ale nie zasadowych. Warstwa o grubości poniżej 6-7 cm może zostać zmyta przez deszcz i szybciej się rozłożyć. Do przykrycia 1m2 gleby należy użyć worka z korą o pojemności około 80 litrów.

Kora ogrodowa – sosnowa o różnym stopniu rozdrobnienia

W zależności od potrzeb kora ogrodowa – sosnowa może występować w różnej postaci. Grubo zmiażdżona kora sosnowa jest najlepsza do ściółkowania łóżek w wietrznych warunkach, ponieważ jest mocniejsza i nie jest łatwo zdmuchnięta. Dodatkowo rozkłada się wolniej i wygląda bardziej naturalnie niż inne opcje pod większymi roślinami. Kora sosnowa jest również dobrą opcją do lżejszych ogrodów – lepiej się rozkłada i jest bardziej wrażliwa na wiatr, co oznacza, że łatwiej integruje się z podłożem. Może to być korzystne, jeśli potrzebujesz mulczować niskie rośliny, takie jak wrzos.

Zastosowanie kory sosnowej w ogrodzie

Ściółka sosnowa jest dobra dla roślin kochających kwasy, takich jak azalie, rododendrony i wrzosy, ale może być również stosowana jako ściółka dla roślin tolerujących kwasy.

Ciemny, ziemisty kolor kompostowanej kory zapewnia roślinom intensywny brąz, który tworzy uderzające akcenty na jaskrawozielonych liściach i głębokich kolorach kwiatów. Doskonale nadaje się do różnych aranżacji ogrodowych, niezależnie od tego, czy rozprowadzasz go bezpośrednio na powierzchni gleby, czy na geowłókninie.

W pierwszym przypadku ściółka rozkłada się szybciej i wymaga częstszego uzupełniania, ale lepiej poprawia strukturę gleby i produkcję próchnicy.

Mulcz z kory na podłożu z włókniny lub agrowłókniny trwa dłużej i zapewnia lepszą ochronę gleby przed chwastami i glebą. Nie zawiera jednak składników odżywczych ani kory, którą można stosować bezpośrednio do ogrodu. Kompostowana kora sosnowa jest doskonałym dodatkiem, dobrze zatrzymuje wilgoć. i opiera się inwazji chwastów.