Ostrokrzew to świetna opcja, jeśli chcesz dodać trochę zieleni do swojego ogrodu, ale pamiętaj, że woli cieńsze miejsca. Ma również liście, które pozostają zielone przez cały rok! Te informacje pomogą Ci odnieść sukces w uprawie ostrokrzewu i stworzeniu pięknej, tradycyjnej dekoracji Twojego domu.
Ostrokrzew kolczasty
Drzewa ostrokrzewu pochodzą z zachodniego wybrzeża Europy, a także z regionów środkowych i południowych. Rosną również naturalnie w Afryce Północnej, często pojawiając się jako wysoki krzew lub drzewo, które może osiągnąć wysokość 10-12 metrów. Nie występuje tu naturalnie, sadzi się go jedynie w ogrodach jako krzew ozdobny dorastający maksymalnie do 3 m wysokości. Jej liście są najbardziej wyróżniającą się cechą i są ciemnozielone przez cały rok. Mają również faliste krawędzie i są ze sobą połączone jak kolczuga. Kwiaty mają delikatny aromat i są zwykle koloru białego. Kwitną od późnej wiosny do wczesnego lata. Owoce są czerwone i okrągłe w dotyku. Pojawiają się od późnego lata do pierwszych miesięcy zimy, ale tylko wtedy, gdy nie są zjadane przez żadne zwierzęta (np. jemiołuszki).
Uprawa i pielęgnacja
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, sadź ostrokrzew wiosną lub wczesną jesienią. Gleba musi być żyzna i wilgotna, dlatego preferuje klimat bukszpanu. Ważne jest, aby przycinać bukszpany przez całe życie, ale zaleca się, aby środek lata był w zarodku. Dostępność wody ma kluczowe znaczenie dla przetrwania ostrokrzewu. Nie należy dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej, ale należy również chronić krzew przed nadmiernym podlewaniem. Przed zimą ostrokrzew musi być chroniony zarówno przed zimnem, jak i zimnym wiatrem. Gatunek ostrokrzewu Meserva jest umiarkowanie odporny na mróz. Z kolei ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) jest wrażliwy na mróz, dlatego należy go uprawiać na stanowiskach ciepłych i dobrze osłoniętych, najlepiej pod runem większych drzew. Zimą należy również chronić rośliny przed wilgocią i
Rozmnażanie ostrokrzewu
Jeśli ostrokrzew jest uprawiany jako sadzonka, obowiązują określone zasady. Termin koszenia od późnego lata lub wczesnej jesieni, ok. godz. Długość 15-20 cm. Usuń dolne 2-4 liście, a resztę zostaw. W ten sposób możesz upewnić się, że wykorzystasz je do rozmnażania nowych nasadzeń. Kiedy sadzimy sadzonkę, najpierw sadzimy ją w glebie samą podstawą sadzonki. Najlepiej użyć do tego równomiernie wymieszanego torfu ogrodowego i piasku. Umieść nasiona w doniczce w słonecznym, ciepłym miejscu. Na zimę należy je przenieść do chłodnego pomieszczenia, które ochroni je przed mrozem. Idealna temperatura waha się od 5-7°C.
Mniej więcej rok później sadzonki będą gotowe do sadzenia na swoim stałym miejscu. Rozmnażanie ostrokrzewu z nasion może trwać do dwóch lat i generalnie nie jest zalecane. Nasiona zasiane do kontroli zwykle potrzebują ponad 2 lat, aby wykiełkować. Warto też poddawać nasiona skaryfikacji, czyli uszkodzeniu zewnętrznej warstwy nasion, aby uprawdopodobnić szybsze kiełkowanie. Z drugiej strony, jeśli mamy sadzonki, będą potrzebowały czasu, aby wzmocnić się w doniczce, zanim zostaną zasadzone na stałe. Jednak nie wszystkie rośliny można rozmnażać z nasion. Uzyskane sadzonki odmian ogrodowych mogą nie rosnąć.