Niezapominajka – czyli kwiat pamięci

Niezapominajka – czyli kwiat pamięci

Niezapominajka to delikatny niebieski kwiat o silnym zapachu. Jej kształt przypomina ogon skorpiona, a także jest określany jako żabie oko lub ucho myszy. Na temat tego kwiatu istnieje wiele legend. Jedna z nich mówi, że kiedy Bóg właśnie skończył stwarzać świat, zdał sobie sprawę, że zapomniał o niepozornym niebieskim kwiecie. Stwórca zapytał Go: „Dlaczego nie nadałeś tej roślinie nazwy?”. i Bóg zamyślił się i postanowił nazwać to po prostu niezapominajką

Symbol miłości

Niezapominajki były używane do tego celu od wieków, a nawet stały się oficjalnym kwiatem Alaski w 1949 roku. Od 2002 r., co roku, w dniu 15 maja, w Polsce obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki, który ma nam przypominać o konieczności ochrony naszej przyrody.

Zastosowanie

Zioło niezapominajki ma wiele zastosowań. Jest szczególnie stosowany przy uporczywym kaszlu, zapaleniu oskrzeli, gruźlicy, zapaleniu krtani i gardła oraz krwotokach z nosa. Suszone niezapominajki mogą pomóc w zasypianiu. Napar pomaga złagodzić objawy bezsenności.

Niezapominajka – czym jest?

Niezapominajki to roślina zielna występująca najczęściej w strefie klimatu umiarkowanego. Rosną na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy i mają kwiaty, które zwykle mają kolor od niebieskiego do fioletowego. Niezapominajki to rośliny jednoroczne lub dwuletnie, których łodygi mają zwykle około 20-30 cm wysokości. Niezapominajki można znaleźć w różnych środowiskach na wolności i na całym świecie. Najliczniej występują w lasach liściastych, na terenach podmokłych, zbiornikach wodnych i innych środowiskach wodnych. Można je spotkać również na dużych wysokościach, na przykład do 1600 metrów nad poziomem morza – w Tatrach. Niezapominajki kwitną między majem a lipcem. Najczęściej występują w kolorze niebieskim lub białym; rzadziej różowy lub fioletowy. Polskie ogrody mają głównie różne rodzaje niezapominajek: leśne i alpejskie.

Niezapominajka  leśna

Niezapominajka to gatunek rośliny należący do rodziny ogórecznika, który rośnie w Europie, Afryce, Ameryce, Australii i Nowej Zelandii. Preferują środowiska wilgotne i kwitną na terenach o bogatym składzie glebowym, występują głównie w lasach liściastych lub lasach z zaroślami, gdzie mogą znaleźć pożywienie.

Niezapominajka  ogrodowa– uprawa w ogrodzie

Niezapominajka jest łatwa w uprawie i dobrze radzi sobie w ogrodach, na balkonach lub tarasach. Sprawia, że ogrody w stylu naturalistycznym lub wiejskim są pełne kwiatów. Kwiaty niezapominajki potrzebują wilgotnej gleby. Ogólnie rzecz biorąc, należy je sadzić w miejscach półcienistych. Niezapominajki rozsadza od maja do lipca przy pomocy nasion na rozsadniku. Niezapominajka błotna to bylina, która rośnie na wilgotnych łąkach i nad wodą. W ogrodach rozwija się w wilgotnych i półcienistych miejscach, takich jak płytka woda lub w pobliżu brzegu. Najlepiej rośnie na podłożu o zasadowym pH. Oznacza to, że zaczyna się rozwijać w maju i rośnie do końca września. Zwykle nie przekracza 30-40 cm wysokości.

Niezapominajka alpejska

Niezapominajka alpejska to czubata bylina o intensywnie pachnących, ciemnoniebieskich kwiatach z żółtym oczkiem pośrodku. Kwitnie od czerwca do połowy lata. Z powodzeniem może być uprawiana zarówno w ogrodach, tak samo jak w doniczkach. Lubi stanowiska słoneczne i gleby wapienne. Zwykle osiąga wysokość około 25 cm. Najpopularniejsze odmiany to 'Ultramarine’, 'Blue Bouquet’ oraz odmiana o różowych kwiatach – 'Rosa Pink’.